Dlaczego warto organizować imprezy firmowe?

Imprezy firmowe mają za zadanie poprawić lub zbudować wzajemne relacje pomiędzy współpracownikami i kadrą zarządzającą. Poczucie przynależności do silnego zespołu, utożsamianie się z nim i jego celami zdecydowanie ułatwia codzienną pracę i sprzyja budowaniu przyjemnej atmosfery. Z jakich powodów warto organizować imprezy firmowe? Które wydatki z nimi związane będzie można zaliczyć jako koszty uzyskania przychodu, które zaś nie?

Dlaczego warto organizować imprezy firmowe?

Integracja pracowników i jej znaczenie w budowaniu silnego zespołu

Wspólne doświadczanie jednoczy i służy budowaniu relacji. Autentyczne emocje i uczucia towarzyszące imprezom firmowym, na przykład te, które wiążą się z pokonywaniem przeszkód podczas jazdy samochodem terenowym, ułatwiają przełamywanie barier między ludźmi oraz pokazują, że przełożony jest takim samym człowiekiem jak pozostali pracownicy – ma swoje ambicje, lęki i obawy, a także cele, które chce osiągnąć i których nie zdobędzie bez wsparcia swojej załogi. Pozytywnym skutkiem organizacji imprez firmowych jest rozładowanie napięcia w pracy, poprawa atmosfery pomiędzy pracownikami, a to z kolei przekłada się na bardziej efektywną pracę zespołową oraz większe zaangażowanie poszczególnych członków projektów.

Impreza firmowa a koszty firmy

Imprezę pracowniczą można ująć w koszty firmowe. Nasze biuro rachunkowe czy obsługa księgowa uznają ją za koszt podatkowy, jednak pod warunkiem spełnienia pewnych przesłanek. Z rozliczeniowego punktu widzenia przedsiębiorca jest zobowiązany przedstawić, że celem organizacji imprezy było większe zmotywowanie pracowników, ich integracja i polepszenie atmosfery w pracy. Korzyści te przekładają się na osiąganie lepszych wyników przez zespół, a więc na zwiększenie przychodów firmy. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie wydatki związane z imprezą firmową można zaliczyć jako koszty uzyskania przychodu. Na pewno nie będzie nimi zakup alkoholu dla pracowników. Co istotne, o ile catering zorganizowany na imprezę integracyjną można odliczyć od podatku VAT, o tyle jedzenie w restauracji lub nocleg w hotelu nie będą już dawały takiej możliwości. Wynika to z art. 88 ust. 1 pkt 4 Ustawy o VAT.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM