Środki zgromadzone przez uczestnika PPK nie będą gwarantowane

Program Pracowniczych Planów Kapitałowych, który wszedł w życie z dniem 1 lipca 2019 roku wywołał sporo zamieszania zarówno wśród pracodawców, jak i jego uczestników. Jedną z wątpliwości jest kwestia gwarancji środków zgromadzonych w PPK. Dziś postaramy się bliżej przyjrzeć tej kwestii.

Środki zgromadzone przez uczestnika PPK nie będą gwarantowane

Czy środki zgromadzone w ramach PPK są gwarantowane?

Nie, środki uczestnika gromadzone na indywidualnym koncie utworzonym w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych nie są gwarantowane. Choć nad sposobem inwestowania oszczędności kontrolę będzie sprawować Komisja Nadzoru Finansowego należy pamiętać, że inwestowanie zawsze wiąże się – z większym lub mniejszym – ryzykiem. Należy też pamiętać, że stabilność wszelkich programów rządowych jest uzależniona w dużej mierze od sytuacji gospodarczej kraju, ale także linii programowej i partii rządzącej. W perspektywie wielu lat nie do przewidzenia są takie zjawiska jak na przykład zmiana ustrojowa, kryzys gospodarczy czy konflikt zbrojny, mogący całkowicie burzyć dzisiejszy porządek rzeczy. Z założeń programu Pracowniczych Planów Kapitałowych obowiązujących dziś wynika, że poziom ryzyka inwestycyjnego zgromadzonych na indywidualnym subkoncie środków będzie malał wraz z przybliżaniem się uczestnika do 60. roku życia.

W co będą inwestowane środki zgromadzone w ramach PPK?

Jak informuje Ministerstwo Finansów, pieniądze odkładane przez uczestników programu Pracowniczych Planów Kapitałowych będą inwestowane w akcje, obligacje, bony skarbowe i inne.

PPK – najważniejsze informacje, o których warto wiedzieć

Jedną z najistotniejszych informacji, odróżniających PPK od ZUS-u jest to, że środki zgromadzone na indywidualnym subkoncie są dziedziczone przez członków najbliższej rodziny. Daje to większą motywację do gromadzenia nadwyżek finansowych – w razie gdyby sam zainteresowany z przyczyn losowych nie zdołał z nich skorzystać, środki nie zmarnują się i przejdą na własność jego najbliższych. Kolejną zachętą do oszczędzania jest to, że na subkonto trafia 2% wysokości pensji pracownika, zaś 1,5% dokłada od siebie pracodawca. Biuro rachunkowe Białystok świadczy swoją pomoc w zakresie oszacowania wysokości oszczędności zgromadzonych na koncie PPK do czasu przejścia na emeryturę.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM